top of page

Dietetyk on-line. Wady i zalety współpracy w sieci.

Dietetyk on-line, zalety

CZAS, chyba nikt z nas nie ma go zbyt wiele. Spotkania on-line pozwalają na jego oszczędność. Nikt nie stoi w korkach, nie musi nigdzie dojeżdżać, zwalniać się wcześniej z pracy.


WYGODA. Możesz ze mną rozmawiać nie wychodząc z łóżka, siedząc na ulubionym fotelu, pijąc ulubioną kawę kątem oka patrzeć jak dziecko spokojnie śpi. Znajdujesz się w komfortowych dla siebie warunkach, w dogodnym dla siebie czasie. Brzmi chyba całkiem nieźle, prawda? ;)

Spotkania w sieci to duże udogodnienie dla osób bardzo zapracowanych czy posiadających małe dzieci. Stacjonarna wizyta wiąże się z wyjściem z domu a ta często z problemami organizacyjnymi. Gdy pracowałam stacjonarnie często zdarzało się przekładanie oraz odwoływanie wizyt z powodu choroby dziecka czy braku opieki. Ta sama sytuacja zdarzała się w przypadku korków, problemów komunikacyjnych czy potrzeby zostania dłużej w pracy.


ELASTYCZNOŚĆ. Kontakt on-line daje bardziej elastyczne możliwości. Wizyta może odbyć się z dowolnego miejsca na świecie. Jedynym warunkiem jest posiadanie komputera ze stałym dostępem do internetu. Takie rozwiązanie może okazać się idealne dla osób mieszkających w małych miejscowościach, gdzie dostęp do stacjonarnej poradni jest bardzo utrudniony i związany często z wysokim kosztem dojazdu oraz długim czasem trwania podróży.


Stefy czasowe oraz niestandardowe godziny pracy pacjenta to też nie problem :) jeśli chcecie się spotkać o 23 ok ;) nie oznacza to, że spędzę w poradni 15 godzin czekając na Was co w praktyce może okazać się niemożliwe.


Jesteśmy w stałym kontakcie, najczęściej za pośrednictwem messengera lub telefonicznie.



Wady:

Podstawowym problemem jest brak możliwości dokonania pomiarów składu ciała z uwagi na brak bezpośredniego kontaktu. Nie mniej jednak na rynku dostępne jest wiele analizatorów do domowego użytku, na których pacjent może samodzielnie monitorować zmiany. Nie można na nie patrzeć bez krytycznie, ale stanowią punkt odniesienia. Samodzielnie można wykonać także pomiary talii i bioder, należy jednak dokładnie poinstruować pacjenta jak ma je wykonać. Jeśli pracujemy z narzędziem z dostępem do kamery widzimy czy pacjent dokonuje pomiarów we właściwy sposób.


Niektóre poradnie oferują kontakt mailowy jako jedyny. Rozwiązuje to problem dostępu do kamery i mikrofonu, ale osobiście taka forma absolutnie mnie nie przekonuje. Jeśli zdarzają się problemy z dostępem do internetu wybieram kontakt telefoniczny, a jeśli to możliwe i konieczne dojazdy do pacjentów.


Po stronie pacjenta należy wybór odpowiedniej poradni. Niestety rynek zalany jest ofertami nie mającymi nic wspólnego z indywidualnym podejściem. Za bardzo niskie kwoty dostajemy „gotowce”, które nie muszą być bezpieczne ani zgodne z upodobaniami.


4 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


Post: Blog2_Post
bottom of page