top of page

Najczęściej powielane błędne przekonania


1) Kolacja powinna zostać zjedzona do 18.00.

Tak, jeśli chodzisz spać o 21.

Ostatni posiłek powinien zostać spożyty 2-3 godziny przed snem, niezależnie od tego czy kładziesz się o 20 czy o 1 w nocy. Wydłużający się czas pomiędzy ostatnim posiłkiem a położeniem się do łóżka może skutkować problemami z zasypianiem, wiąże się to ze skróceniem czasu snu. Wiele badań wykazało związek miedzy ilości i jakością snu a masą ciała2) Im mniej zjesz tym szybciej schudniesz.

To połowiczna prawda. Początkowy efekt na pewno będzie szybszy i lepiej widoczny natomiast należy pomyśleć o tym co dalej. Zbyt restrykcyjne diety powodują zanikanie mitochondriów w komórkach (mitochondria to 'komórkowe centra energetyczne'), a to może w przyszłości przełożyć się na efekt jo-jo.

Zresztą nie oszukujmy się... całe życie na diecie 1000 kcal? Chyba nikt nie dałby rady :)
3) Na dietach odchudzających nie należy spożywać ziemniaków.

Ziemniaki nie są produktem wysokoenergetycznym, zawierają ok. 80 kcal/ 100 g. Natomiast trzeba uważać co do nich dodajemy. Jeśli będzie to masło, zawiesiste, tłuste sosy czy przerobienie ich na frytki i usmażenie w litrach tłuszczu na pewno nie pomogą w walce o zdrowie i lepszą sylwetkę. Najlepsze będą ziemniaki ugotowane w wodzie lub pieczone w piekarniku.
4) Na diecie odchudzającej trzeba jeść jak najwięcej owoców.

Owoce są zdrowe, nie ma ku temu żadnych wątpliwości. Trzeba jednak mieć świadomość, że są też źródłem cukrów prostych i nie należny zjadać ich w hurtowych ilościach.

Na diecie redukcyjnej 2-3 porcje (ok. 300 g) będą optymalną ilością.


5) Bez aktywności fizycznej nie można schudnąć.

Absolutnie nie.

Na diecie odchudzającej najważniejsze jest uzyskanie ujemnego bilansu energetycznego. Dieta to około 80 % sukcesu, aktywność fizyczna 20%.

Aktywność fizyczną powinniśmy podejmować głównie w trosce o zdrowie.
8 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page