top of page

Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej (2016) : AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA

Przedstawienie przez Instytut Żywności i Żywienia nowej piramidy odbyło się 20 stycznia 2016 roku, w czasie I Narodowego Kongresu Żywieniowego. 

Najnowsza piramida jest odpowiedzią polskich specjalistów na stanowisko WHO, które mówi o konieczności ograniczenia spożycia soli, cukru i tłuszczów zwierzęcych, a zwiększeniu ilości błonnika pokarmowego w diecie.

Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej to ogólny, zwięzły sposób przedstawienia zaleceń żywieniowych, których realizacja zwiększa szanse na długie i zdrowe życie z zachowaniem sprawności intelektualnej i fizycznej. Stanowi ona graficzny opis prawidłowych proporcji różnych składników znajdujących się w codziennej diecie. 

Piramida Żywienia i Aktywności Fizycznej kierowana jest do osób zdrowych, w przypadku istnienia chorób konieczna może okazać się modyfikacja zawartych w niej zaleceń po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem. W przypadku chorób cywilizacyjnych jak min. otyłość, cukrzyca czy nadciśnienie stosowanie się do zaleceń zawartych w piramidzie może przyczynić się do zahamowania ich rozwoju już w pierwszej fazie. Aktywność fizyczna stanowi podstawę obecnej piramidy. Instytut Żywności i Żywienia w 2016 roku włączył ją do bryły i umieścił w nazwie. Badania epidemiologiczne i kliniczne wskazują na korelację między zapadalnością na choroby cywilizacyjne (w tym otyłość oraz jej powikłania) a stopniem aktywności fizycznej lub jej zupełnym brakiem. Hipokinezja, niewielka ilość ruchu lub jej brak uznawana jest za jedną z przyczyn epidemii nadwagi i otyłości oraz towarzyszących im zwiększonej zapadalności na choroby przewlekłe. Wyniki badań wskazują na niski poziom aktywności fizycznej Polaków, począwszy już od okresu dzieciństwa a skończywszy na osobach starszych. 

Aktywność fizyczna znalazła się u podstawy Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej (2016) jako podwalina zdrowego stylu życia i element utrzymania jak dłużej dobrego stanu zdrowia. Pamiętajcie, że żadna ilość aktywności fizycznej nie zniweluje skutków nieprawidłowej diety ( a przynajmniej do dziś nikt nie odkrył co to powinno być ani ile czasu trwać).

Ci, którzy znają mnie osobiście doskonale wiedzą, że nie jestem wielką fanką wylewania potu, ale nawet ja znalazłam coś dla siebie.

Jeśli tak jak ja nie specjalnie lubcie się ruszać- szukajcie. Daję Wam słowo, że gdzieś ktoś wynalazł aktywność, która będzie dla Was przyjemnością:)

Ja wybrałam basen z dobrą kumpelą;)

Pamiętajcie również że aktywność fizyczna to nie tylko pot wylany na siłowni. Wyjście z psem, dojście do pracy jeśli zaparkujemy samochód dwie przecznice dalej, wysprzątanie mieszkania i czy sobotnie zakupy to również wysiłek dla naszego organizmu.Jakie korzyści przynosi Nam podejmowanie aktywności fizycznej?

🥕reguluje stężenie cukru we krwi, poprawia wrażliwość tkanek na insulinę,

🥕reguluje przemianę materii, pozwala kontrolować masę ciała
🥕obniża ryzyko wystąpienia zaburzeń ze strony układu sercowo-naczyniowego,

🥕reguluje ciśnienie krwi,

🥕pomaga w prewencji osteoporozy,

🥕wzmacnia system immunologiczny


117 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page