top of page

Witamina słońca czyli witamina D

Lato już od jakiegoś czasu mamy za sobą wraz z latem skończyły się długie, słoneczne dni, a tym samym nadszedł czas na suplementację witaminy D, o której często zapominacie. W okresie od października do marca synteza skórna nie jest efektywna, a żywieniowe źródła nie dostarczą Nam jej w wystarczających ilościach.

Jak suplementować? Oczywiście najlepiej byłoby sprawdzić wysycenie organizmu i dobrać dawkowanie ( robi to lekarz! nie dietetyk) do indywidualnego stanu. Są jednak dostępne ogólne zalecenia.

Noworodki donoszone i niemowlęta

0–6 miesięcy: 400 IU/dobę cholekalcyferolu od pierwszych dni życia niezależnie od sposobu karmienia 6.–12. miesiąca życia – dawka 400–600 IU/dobę cholekalcyferolu, w zależności od dobowej dawki witaminy D dostarczanej z pokarmem

Dzieci; 1-3 lat U zdrowych dzieci 600 IU/dobę przez cały rok, co jest podyktowane związanym z wiekiem ograniczeniem przebywania bezpośrednio na słońcu

Dzieci; 4-10lat U zdrowych dzieci przebywających na słońcu z odkrytymi przedramionami i nogami przez 15–30 minut w godzinach 10:00–15:00, bez filtrów przeciwsłonecznych, od maja do końca września suplementacja nie jest konieczna, choć nadal zalecana i bezpieczna. Jeśli powyższe warunki nie są spełnione zaleca się suplementację w dawce 600–1000 IU/dobę, w zależności od masy ciała i spożycia witaminy D w diecie.

Młodzież; 11-18lat i Dorośli; 19-65lat W przypadku powyższej grupy, jeśli osoby przebywają na słońcu z odkrytymi przedramionami i podudziami przez 30–45 minut w godzinach od 10.00 do 15.00 i nie stosują kremów z filtrem, od maja do końca września, suplementacja nie jest konieczna, chociaż nadal zalecana i bezpieczna.

Osoby nie spełniające tych warunków powinny przyjmować suplementację w dawce 1000–2000 IU/dobę, zależnie od masy ciała i podaży witaminy D w diecie, przez cały rok. Osobom z nadwagą i otyłym zazwyczaj zaleca się suplementację 4000IU/dobę.

Dorośli; 65–75 lat Z uwagi na zmniejszoną skuteczność syntezy skórnej zaleca się suplementację cholekalcyferolem w dawce 1000–2000 IU/dobę, zależnie od masy ciała i podaży tej witaminy w diecie, przez cały rok.

Dorośli; 75lat i więcej Z uwagi na zmniejszoną skuteczność syntezy skórnej oraz potencjalnie obniżoną absorpcję z przewodu pokarmowego i zmieniony metabolizm witaminy D, zaleca się jej suplementację cholekalcyferolu w dawce 2000–4000 IU/dobę, zależnie od masy ciała i podaży tej witaminy w diecie, przez cały rok.

Piękne słoneczko nad Brwinowem :)

0 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page