top of page

Dorosłe ssaki nie piją mleka!

Kontrowersje wokół mleka toczą się od lat. Jednym z częściej podawanych argumentów mówi o tym, że żaden inny dorosły ssak nie pije mleka. Inne ssaki nie piją też koktajli z jarmużem i chia oraz nie chodzą na piwo... Poza tym, zwierzęta domowe gdy poda im się mleko chętnie je wypijają. W naturze nikt zwierzętom mleka nie serwuje.


Mleko jest mieszaniną wody, tłuszczy, węglowodanów oraz białek. Stanowi dobre źródło łatwo przyswajalnego wapnia, cynku, potasu, tłuszczu (tłuszcz mleczny jest łatwiej strawny niż oleje roślinne) i witamin z grupy B. Nie należy zapominać, że produkty mleczne takie jak kefiry czy jogurty są dla nas źródłem pożytecznych kultur bakterii mających wpływ na Nasze zdrowie (szerzej na ten temat opowiem w osobnym poście).

Jeżeli nie mamy alergii na białka mleka i/lub nietolerancji laktozy albo innych przeciwwskazań, nie ma potrzeby rezygnowania z mleka.

Obalamy mity! 1. Dorosły człowiek nie trawi kazeiny.

Kazeina jest głównym białkiem mleka, jej trawienie odbywa się powoli, ale jest całkowite. Na zdrowy rozsądek: jeśli nie byłaby trawiona to po co dodawać ją do odżywek min.dla sportowców?

2. Mleko powoduje alergię.

Każdy produkt może wywołać alergie, mleko nie jest wyjątkiem. Problem alergii na krowie mleko dotyka 2 – 7,5% dzieci (nie jest to żadna większość jak czasami słyszę). Z alergii na mleko zazwyczaj się wyrasta i problem ten dotyczy niewielkiej liczby dorosłych.


3.Mleko zawiera hormony, które szkodzą.

Ludzkie mleko zawiera te same hormony, często w większym stężeniu. Hormony spożyte wraz z mlekiem stanowią ok. 0,1% całkowitej puli hormonów sterydowych (kortykosterydy, androgeny, estrogeny, gestageny), które organizm sam wytwarza, a ich biodostępność wynosi 1-10%. Dodatkowo hormony białkowe (IGF-1, insulina, prolaktyna) zawarte w mleku są trawione i unieczynniane w żołądku i dwunastnicy.

Dla porównania tabletka antykoncepcyjna zawiera co najmniej 15tys. nanogramów estrogenów, a 100 ml mleka 2-3 nanogramy.

4.Wapń z mleka nie jest przyswajalny.

Mleko jest źródłem zarówno łatwo, jak również trudno przyswajalnych form wapnia. Dodatkowo laktoza, niektóre aminokwasy i fosfopeptydy kazeiny wspomagać wchłanianie wapnia.


5. Dorośli ludzie nie trawią laktozy.

Faktycznie aktywność laktazy (enzymu trawiącego laktozę) z wiekiem jest coraz niższa. Nie mniej jednak większość osób z nietolerancją laktozy może spokojnie zjeść 11 – 12 gramów laktozy, bez żadnych dolegliwości, jest to ilość odpowiadająca szklance mleka.197 wyświetleń0 komentarzy

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page