top of page

Jak odchudzić (Wielkanocny) serniczek?


Sernik jest jednym z niewielu ciast, które bez strat na smaku i konsystencji można zmodyfikować na tyle, aby nazwać go faktycznie zdrowym. Myślę, że dla części z Nas to wspaniała wiadomość.


Aby zmniejszyć wartość energetyczną tego kulinarnego cudeńka najłatwiej jest wybrać ser częściowo odłuszczony. Mój ulubiony ser sernikowy to President, który ma tylko 4% tłuszczu i prawie 10 % białka.

Warto częściowo lub całkowicie wymienić cukier na erytrol albo inny bezkaloryczny słodzik nadający się do pieczenia.W większości przepisów należy dodać masło. Często bardzooo dużo masła. Osobiście masło zawsze pomijam, ale można też ograniczyć jego ilość. Ten punkt dotyczy wszystkich tłustych produktów, widuje się też mascarpone, śmietanę i olej kokosowy.

Pokombinować można też ze spodem. Często spodem jest mieszanka mąki, masła (znowu) i cukru, czasami również herbatniki czy biszkopty. I tak oto, w wersji hardcorowej spód można pominąć, również jest pysznie. Można też przygotować go z płatków owsianych i (hura) masła lub wymienić masło na olej roślinny i zblendowane orzechy, energetycznie ta wymiana jest bez sensu, ale chyba nikt nie ma wątpliwości, że oleje roślinne i orzechy są zdrowsze, niż masło. Uważam, że dobrym kompromisem jest użycie herbatników z dodatkiem mąki pełnoziarnistej, tak też sama często czynię


Wartość energetyczną w przeliczeniu na 100g zmniejszy też dodatek ulubionych owoców, dodatkowo wprowadzimy coś z wysoką wartością odżywczą.


Pamiętajcie jednak, że jeśli poszczególne potrawy czy produkty nie są spożywane na co dzień, w dużych ilościach, niekoniecznie musicie je modyfikować tak, aby wyciągnąć z nich wartości prozdrowotne.Jeśli 2x w roku zjecie słodki, tłuściutki sernik, którego masa jest z sera 26% tłuszczu, 2 kostek masła, spód z kolejnej kostki i białej mąki za wiele to nie zmieni, tak samo jak jednorazowa modyfikacja na 'fit wersję'.4 wyświetlenia0 komentarzy

Commentaires


Post: Blog2_Post
bottom of page