top of page

Kiedy i jak pić kawę?

Mam nadzieję, że już do wszystkich dotarła wieść o tym, że picie kawy wpływa korzystnie na nasze zdrowie, a hejtowanie jej, jakże szerokie choćby jeszcze 5 lat temu, było bardzo nietrafione.


Jednak jaką pić kawę? Kiedy? Po pierwsze kawa kawie nie równa, zupełnie inaczej rozpatrujmy czarną kawę bez mleka i cukru, a inaczej mleko z kawą, syropem o smaku toffi i bitą śmietaną. I to na dodatkach chciałabym się dziś skupić, nie na tym czy kawa jest rozpuszczalna, po turecku, ekspresu przelewowego czy ciśnieniowego ( spoiler: nie ma to kluczowego znaczenia, w kontekście zdrowia dlatego zostanie pominięte).

I tak oto: czarną, niesłodzoną kawę spokojnie możemy pić o dowolnej porze (pod warunkiem, że nie pojawią się potem problemy z zasypianiem gdy stwierdzimy, że podwójne esperesso o 20 to wspaniały pomysł). Warto mieć natomiast mieć na uwadze, że taniny zawarte w niej zawarte (ale też herbacie czy kakao) mogą ograniczać wchłanianie min. wapnia i żelaza. Warto zachować odstęp co najmniej 60minut od posiłku lub zaplanować posiłki tak, aby tym bogatym w wapń czy żelazo jednak nie towarzyszyła kawa.


Kawa z mlekiem czy kawa z mlekiem i cukrem ma już wartość energetyczną, będzie powodować odpowiedź insulinową i powinna być traktowana trochę jak posiłek. Taką kawę należy pić bezpośrednio przed posiłkiem, do posiłku lub zaraz po posiłku. Należałoby jednak odpuścić ją sobie przy posiłkach bogatych min. w wapń czy żelazo, aby nie zaburzać ich resorpcji.Kawy, które z kawą nie za wiele mają wspólnego. Desery kawowe, ulane syropami, bitą śmietaną, piankami, wiórkami czekolady, często w kaloryczności obiadu. To produkty typowo rekreacyjne, powinny być pijane bardzo sporadycznie (czy nie lepiej zjeść eklera?). Osobiście jestem wielką przeciwniczką przepijania kalorii, także i takie wynalazki Wam odradzam.


I na koniec, można na czczo czy nie można?


JEŚLI wypicie kawy na czczo nie powoduje u Was żadnych nie pożądanych objawów nie ma powodu, aby z niej rezygnować. Są jednak związki, mechanizmy i przypadki, gdzie należałoby się z tym wstrzymać, o tym jednak w osobnym poście.


Dobrej kawki :)2 wyświetlenia0 komentarzy

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page